Horácký letecký den 2014

25. Horácký letecký den
Letiště Jihlava, NEDĚLE 24.8.2014

V neděli 24.8.2014 se na letišti v Jihlavě bude konat jubilení 25. ročník Horáckého leteckého dne.

Aeroklub Jihlava Vám již 25 let, vždy na sklonku léta, přináší poutavou leteckou podívanou, kterou letecká sezona vrcholí.

Novodobá historie leteckých dnů pořádaných na letišti v Jihlavě se datuje do r. 1990, kdy členové jihlavského aeroklubu přicházejí s myšlenkou pravidelně organizovat veřejná letecká vystoupení a navázat tak na poválečnou tradici ze 40. a 50. let minulého století, která byla tehdejším režimem na dlouhá léta přerušena.

Pravidelně každý rok na sklonku letních prázdnin se na letišti v Jihlavě schází tisíce diváků, aby shlédli nejen špičku současného létání, ale také nahlédli do jeho historie.

Záměrem organizátorů bylo, aby kromě leteckých vystoupení špičkové úrovně probíhal na letišti i oddechový a doprovodný program, který by potěšil i širší veřejnost, zejména pak děti a jejich rodiče. Proto byly letecké dny spojovány s nejrůznějšími doprovodnými programy, jako příklad vzpomeňme hudební vystoupení

Fešáků či skupiny Jojo - Band, pouťovými atrakcemi či autosalonem. Z leteckých ukázek se do Jihlavy podařilo dostat piloty, tvořící absolutní špičku světového akrobatického nebe - např. Ivana Tučka, Petra Jirmuse, Martina Stáhalíka, Zoltana Verese, Jurgise Kairyse, či Viktora Čmala. Mezi legendární se zařadila vystoupení Vladimíra Peroutky na letounu C-11.

Z posledních let jmenujme např. Marka Hyku, Petra Biskupa, našeho současného nejúspěšnějšího akrobata Martina Šonku, či akrobatickou skupinu Flying Bulls patřící stále ke světové špičce v letecké akrobacii.

S odstupem času lze konstatovat, že se původní záměr pořadatelů zdařil, čímž se Horácký letecký den zařadil mezi 4 největší akce tohoto druhu pořádané v České Republice (například ročník 1996 byl přenášen v přímém přenosu Českou televizí).

HLD dnes

Po dvou úspěšných ročnících Sletu letadel LAA ČR sobě, konaných na letišti v Jihlavě, přijal Aeroklub Jihlava nabídku Letecké amatérské asociace ČR a společnosti Global Assistance - spojit 3. ročník sletu LAA ČR sobě a 5. Slet Klubu Nebeských Andělů s termínem Horáckého leteckého dne, a oslavit tak jeho jubilejní 25. ročník.

Oproti předchozím ročníkům HLD tedy bude klasický komponovaný program pouze jednodenní – v neděli.

Letošní letecká přehlídka bude probíhat ve dnech 23.-24. srpna 2014 na letišti v Jihlavě, a průběh akce bude následující:

22. srpna - přílety účastníků sletu

23. srpna  – 3. slet letadel LAA ČR Sobě
                – 5. slet Klubu Nebeských Andělů
                – Ve 13.00 pokus o překonání českého rekordu v počtu slétnuvších se letadel na jednom místě. Nad překonáním rekordu bude bdít agentura Dobrý den z Pelhřimova.

24. srpna - 25. Horácký letecký den + Dětský den

Lákadla nedělního komponovaného programu 25. ročníku HLD

10-13hod: Dětský den s moderátorem Hitrádia Vysočina Milanem Řezníčkem

14-16hod: Hlavní program HLD, ve kterém budou hlavními aktéry:

Účast na HLD přislíbili:

- Armáda ČR - ministr Obrany ČR pan Martin Stropnický schválil účast Armády ČR na 25. HLD. Po delší odmlce tak na jihlavském nebi budou opět burácet Gripeny Armády ČR a na statické ukázce se předvede transportní vrtulník Mi-171.

-
Classic Trainers z Plzně, se svými skosty Pilatusem P-2, Harwardem Mk. II a klasickým zástupcem cvičných letounu dvouplošníkem Boeing Stearman
Mrkněte na propagační
video.

- Bucker Jungman – originální dvouplošník z r. 1958 vyroben ve španělské produkci předvede akrobacii z dob dávno minulých. Lahůdkou tohoto vystoupení bude tzv. let „NO HANDS“, kdy pilot letící „na zádech“ pustí řízení letadla a zvedne obě ruce nad hlavu, ven z kabiny dvouplošníku.

Tímto prvkem se v USA proslavil československý pilot Míra Slovák, hvězda světového motorsportu. NO HANDS v podání Jana Rudzinského tak bude poctou nedávno zesnulé legendě..

- Anglický Blériot - který premiérově předvede bombardování z letadla

- Německý Fokker + vzducholoď se předvedou ve scéně z 1. sv. války

- Francouzský Nieuport 12

- Tatra 101 - Jediný létající stroj Tatra 101 na světě, který je navíc poháněn originálním motorem Tatra T-100 z r.v. 1938! Jedná se o speciální sportovní turistické letadlo, které se vyznačovalo ohromujícími výkony. V roce 1938 stroj dosáhl úctyhodného výškového rekordu 7470m!

V témže roce letoun vytvořil nový světový rekord v non-stop letu v přímé linii (Praha – Chartúm) výkonem 4340km! Let trval neuvěřitelných 26,5 hod!

- FW 190 a Yak 3 - ultralehké repliky historických stíhaček zastoupí 2. sv. válku

- AKROBACII předvedou:
    - Extra 300 v podání reprezentanta ČR Honzy Adamce
    - Yak 18T, novinku na českém nebi, předvede mistr mezi mistry, dlouholetý reprezentant ČR v motorové akrobacii Petr Biskup

- Stálicí Horáckých leteckých dní posledních let je akrobacie na historického celodřevěného větroně Lo-100 v podání trenéra státní reprezentace v akrobacii na kluzácích, Miloše Ramerta. Mrkněte na ukázku Milošova vystoupení z loňského ročníku HLD, ZDE.

- Milovníkům rotujících křídel nabídneme vystoupení vrtulníku Letecké záchranné služby kraje Vysočina, skupinu 2x Robinson R-44 Raven, vírníky..

- Padákové kluzáky budou zastoupeny seskoky parašutistů z největšího dvouplošníku světa An-2, a paraglidingem

- Neobyčejnou kulisu HLD bude tvořit maketa Spitfiru Mk. IXc v měřítku 1:1 podpořená dobovým táborem RAF. Spitfira přivezou členové jihlavského Czech Spitfire Clubu.

25. Horácký letecký den by nebylo možné zorgranizovat bez významné podpory našich parterů, kterými jsou:

Czech Spitfire Club

Duba Dopravní pásy